Історія тютюнокуріння

За статистикою, кожен сьомий житель у світі є курцем, а культура, традиції і способи (сигари, трубки, кальяни, сигарети, вапонайзеры і багато іншого) куріння розвиваються протягом багатьох століть. Напевно мало хто з любителів тютюнового диму цікавився історією тютюнопаління, яка йде глибоко в минуле з найдавніших часів.

Геродот, який описував у своїх працях стародавніх жителів Африки і скіфів, вже згадував про тютюнопаління. Вони спалювали якусь рослину і вдихали дим. Китайські картини того ж часу зображують людей, трубки тримають у руках, абсолютно не відрізняються від трубок для куріння нашого часу.

Перші дані про куріння тютюну належать XV століття. Колумб в цей час відкривав Америку. Тубільці, які населяють цей континент, крутили якісь листочки, висушували їх, а потім курили. Пришестя Колумба для них означав свято — кажу це до того що курили вони лише по святах і курили петум. І накуривались індіанці до безпам’ятства і сну. Звичайно ж Колумб не міг байдуже до цього поставитися. Петум перевезли в Європу переселенці з Америки і тим самим почали розвивати свою тютюнову культуру.
Чому “Тютюн” назвали тютюном — швидше за все в честь схожого по вимові назви провінції Табаго у Домінго. Саме звідти тютюн потрапив в Іспанію де почали його вирощувати як декоративна рослина. У Франції тютюн привезли трохи пізніше в 1556 році. Це зробив чернець Андре Тиві. У своїх трактатах він захоплювався чудодійними властивостями цієї рослини. Що ж це за властивості тютюну? Зменшує голод і спрагу, як вино п’янить і загальна слабкість обволікає, розслаблює все тіло.
Після тютюн спробували в Португалії. Французький посол Жан Ніко відкрив для Португалії його нову властивість — тютюнопаління зменшує головні болі, радив подрібнювати сухе листя тютюну в порошок — палити чи нюхати. Як слід було очікувати, тютюнопаління стало набувати широкі масштаби. Ставало модним вживати лікарський порошок.

Але захват від тютюну не був довгим. З-за надмірного та тривалого вживання він стає небезпечним. Перший заборона на тютюн був виданий у 1680 році Людовіком XIII. Заборонялося його вільне поширення, крім тамтешніх аптек, які суворо стежили за дозами «ліки» і голосно кричали «курити — здоров’ю шкодити». Незабаром Англія, Німеччина, Туреччина та інші країни зробили заборону, навіть відбувалися страти за вживання тютюну без дозволу медика.

В Російській імперії тютюн з’являється в XVII столітті, був привезений англійцями. Уряд і церква недоброзичливо поставився до цієї дивину. Хто звикав до куріння вважали тяжким гріхом. Михайло Романов в 1634 році карав курців перший раз шістнадцятьма палочными ударами по підошвах, а спійманим повторно обрізали ніс. І незважаючи на це тютюн продовжував надходити в Росію, контрабандою везли через Архангельськ.

Русский царь Петр 1, который сам был курильщиком, вводит акцизы на табакокурение и снимает запреты на курение. Заказывает в Лондоне большую партию табачного сырья с дальнейшим производством нюхательного табака и сигарет (1698). Без табака уже в XVIII веке не обходилось ни одно празднество. В Петербурге и на Украине в Ахтырке открываются табачные фабрики. Чуть позже Екатерина II восстановила свободную реализацию табака.

Какой табак был популярен нюхательный или курительный?

В 1810 году популярен был нюхательный табак. У каждого жителя была в кармане табакерка. Когда появились трубки и сигареты постепенно вытеснился нюхательный, и произошла настоящая революция в отечественном производстве табака.

«Санкт-Петербургское торгово-экспортное акционерное общество» охватило 13 табачных фабрик в Петербурге, Ростове-на-Дону, Москве и Феодосии. Это была монополия. К XX веку это самая выгодная промышленность. На сегодняшний день рынок пестрит различного рода табачных изделий. Идет активная реклама и пропаганда.

Ось така от історія, друзі!
Сподіваємося що зібраний і викладений матеріал був вам цікавий та корисний.
З повагою, інтернет-магазин “Перекур”.