Кальян (від перського «schische») – це пристосування для куріння з історичним походженням в арабському регіоні. З одного боку, їх особливість полягає в змішуванні тютюну з фруктовими ароматами або сухофруктами. В результаті вдихуваний пар сприймається як солодкий і смачний. По-друге, кальян в основному палять в суспільстві; отже, кальянні бари, які в сучасний час широко поширені в Україні, присвятили себе конкретно цьому культурному явищу. Влітку можна побачити компанії з кальяном, які зустрічаються у парках або в громадських місцях. Скрізь, де дозволено куріння сигарет, можна також запалити чашу.
Кальян, як відомо, виник в Індії, де він вперше був виготовлений з кокоса і бамбукової трубки. Єгиптяни, які володіли мистецтвом видування скла, розробили корпус пляшки. Чаша досі використовується і є культом співтовариства. З Персії кальян спочатку був перенесений в арабський світ і, нарешті, став популярним на весь світ.
Основною речовиною куріння кальяну є вологий тютюн, що складається з сухого необробленого тютюну, гліцерину і патоки і при бажанні може бути ароматизований різними ароматами. У той час як традиційно використовувалися висушені інгредієнти відповідних носіїв ароматизатора (сушене яблуко або апельсин і мед), в нашій країні стають популярними рідкі ароматизатори. Запахи коливаються від самого популярного аромату яблука до більш екзотичних орієнтацій, таких як лакриця або базилік. Замість цього в кальянах, що не містять тютюну, використовуються парові камені без нікотину, попередньо просочені ароматичною рідиною, яка випаровується при нагріванні.
Тепло кальяну генерується вугіллям кальяну (фахмі), який, повинен добре горіти під час втягування диму через трубку. Вугілля можна розділити на самозаймисті вугільні таблетки з низьким вмістом магнію і природне вугілля. Таблетки на вугіллі просто запалюються з допомогою запальнички і горять від півгодини до півтори години. Природне вугілля, яке часто складається з шкаралупи кокосового горіха або оливкового дерева, повинне займатися за допомогою газового пальника або печі, а потім горить довше і більш керовано. Обидва типи вуглецю утворюють окис вуглецю при згорянні, який може забруднювати курців і навколишнє середовище. Одним з рішень цієї проблеми є доступний електричний нагрів чаші для труб.
Ємність для води (переважно зі скла, іноді з металу чи акрилу, також відомого як чаша або ваза) впливає на куріння своїм об’ємом та фактичною кількістю наповнення. Димова колона, зроблена з металу або, рідше, дерева, встановлюється або прикручується до чаші. Здебільшого, армовані спіраллю шланги, через які вдихається дим, виходять із з’єднань диму в їхній нижній частині. Головка з отворами розміщується на димовій колоні, в яку кладеться тютюн. І дизайн, і матеріал головки можуть значно відрізнятися. Домашні чаші з вирізаних свіжих фруктів (яблука, апельсина, ананаса, дині тощо) робляться на смак.
Для куріння резервуар заповнюється водою, а колона для відводу диму розміщується так, щоб вона виступала на 2-3 см у воду. Чаша наповнюється тютюном і переважно покривається алюмінієвою фольгою. Розпалене вугілля тоді розміщується зверху фольги. Палаюче вугілля нагріває вологий тютюн; утворений пар, який зазвичай сприймається як відносно холодний, затягується через трубку.
При вживанні тютюну цей пар завжди шкідливий для здоров’я – питання в тому, наскільки. Це залежить від якості тютюну та використовуваних в ньому добавок. Загалом, споживання чистого нікотину при курінні з водопровідних трубок вище, ніж при вживанні тютюнових сигарет. Дослідження показали, що поліциклічні ароматичні вуглеводні та нітрозаміни є канцерогенними для диму в водопровідних трубах. На практиці, однак, курці кальяну живуть здоровіше, оскільки вони просто курять менше, ніж споживачі сигарет, через культуру куріння та відносно складного процесу запалювання.