Куріння та етикет: Як дотримуватися правил хорошого тону

Куріння

Куріння – це звичка, яка давно завоювала популярність серед різних верств населення, включаючи інтелігенцію. Однак куріння значно впливає на оточуючих, і не завжди цей вплив сприймається позитивно. Чи можливо курити, дотримуючись правил хорошого тону?

Куріння сьогодні і в минулому

Здається, звичка палити цигарки не перестає бути такою ж популярною, як раніше. Але у світі з’являється все більше і більше місць, вільних від диму, і, найголовніше, більшість курців поважають діючі заборони. Тим не менше, серед нас все ще є люди, які люблять курити. У них в пам’яті часи “вільної політики куріння”, коли курили майже скрізь і їм може не вистачати шаблонів для куріння за правилами справжнього джентльмена. Що б ми не думали про куріння тютюну, в підручниках “Savoir-Vivre” детально описується, як поводитися з сигаретою.

Ще хочу зазначити, що мова йде не тільки про сигарети. Куріння тютюну також відноситься до сигар і трубок. Деяким може здатися спірним кидати електронні сигарети в цей мішок. На мій погляд, абстрагуючись від проблем зі здоров’ям, це всього лише електронна заміна цієї сигарети, і до неї відносяться ті ж правила. Ну, за винятком правил “стріляти сигарету”.

Нижче ви знайдете ряд правил, взятих ще з міжвоєнного періоду. Деякі з них я наведу як цікавості, але більшість все ще можна використовувати вільно. Все це доповнює дещо більш сучасні правила.

КУРЕЦЬ І ЙОГО ЗВИЧКА

Почнемо з того, що будь-яка залежність – це наша слабкість. Людина з характером повинна якомога більше контролювати себе. Показ інших наших слабкостей, наприклад, куріння, змушує нас бачити і оцінювати через їх призму.

Тому кожен курець повинен прагнути панувати над своїм бажанням палити і курити тільки для задоволення, а не по необхідності. Такий стан він досягає, коли може собі вчасно відмовити.

Тому погано буде палити в місцях та ситуаціях, що забороняють це. Також буде погано курити занадто часто і виділятися серед інших людей. Також виглядає погано, якщо ви повісите собі на шию електронну сигарету. Я розумію міркування безпеки самого пристрою, але для спостерігача це явний сигнал “прихильності” до електронного куріння.

ЯК ПРАВИЛЬНО КОРИСТУВАТИСЯ СИГАРЕТАМИ

Насамперед, кожен курець повинен мати при собі запас сигарет і сірники або запальничку. Час від часу можна, звичайно, попросити в когось сигарету, але це не може увійти у звичку. Тому немає суворого припису як пригощати сигаретами, хоча це ввічливо.

Запропонувавши іншим сигарету, слід запитати спочатку у жінок, а вже потім у чоловіків. Немає нічого поганого в тому, щоб відмовитися, якщо у вас є свої сигарети. З іншого боку, не варто обурюватися пропозицією, коли ви є затятим противником куріння – пропозиція, зрештою, була результатом добрих намірів. Також слід утримуватися від критичних зауважень про куріння і алкоголь, щоб не створювати незручну атмосферу.

Ніхто ніколи не бере останню сигарету. Навіть якщо у пачці залишилося дві або три, варто подумати, чи не краще зупинитися на цей раз.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПОВОДИТИСЯ З ВОГНЕМ

Пропонуючи вогонь, навпаки, набагато частіше практикується ввічливість. Чоловік з сірниками або запальничкою завжди повинен запалити сигарету жінці (ось чому навіть некурящі джентльмени часто мають при собі вогонь). Він запалюється спочатку для жінки чи немолодому чоловікові, і тільки потім собі. Жінка, навпаки, не запалює чоловікові сигарету, а подає палаючий сірник – “тому що це було б занадто ввічливо… або занадто зухвало”.

Підкурити сигарету від сигарети товариша прийнятно, але незнайомців про це не просять. Закурюючи, ніколи не варто брати в рук запалену сигарету, тільки прикладати до неї свою.

КУРІННЯ ПРОТИ ЗДОРОВ’Я

Вже сто років тому було відомо, що нікотин шкодить здоров’ю. Тому курити в суспільстві хворих заборонялося, навіть якщо пропонували сигарету. Цікаво, однак, що заборона на куріння для неповнолітніх не діяла. Просто радили молоді помірність.

Сьогодні, навпаки, у нас до цього абсолютно інший підхід, і не варто палити в оточенні дітей взагалі. Не тільки за станом здоров’я, але і за виховнх причин. Неписана заборона на куріння сьогодні також поширюється на вагітних жінок.

КУРІННЯ В КОМПАНІЇ

Беручи до уваги шкоду куріння, а також і з-за неприємного запаху завжди треба було мати на увазі комфорт компанії. Курець завжди повинен запитати товаришів (особливо дам), чи не буде дим нікому заважати. Зрозуміло, у разі ствердної відповіді він повинен шукати собі інше місце для куріння або утримуватися.

Особливо це стосувалося сигар, які навіть у місцях для куріння не повинні палити, не питаючи у присутніх жінок дозволу. Трубку, навпаки, радили палити тільки у дворі або на ґанку.

КУРІННЯ ПІД ЧАС ПОХОДУ В ГОСТІ

Під час співчуття сигарети не діставали, а на інших офіційних візитах чекали дозволу господарів. Спочатку вважалося, що навіть некурящі господарі повинні мати в домі сигарети, щоб пригощати гостей, однак через роки ситуація трохи змінилася. Якщо господарі при першому відвідуванні не пропонували тютюн, це був сигнал, що в даному будинку не курять. Не можна ображатися на такі обмеження, можливо, можна просто скоротити візит, щоб закурити вже на вулиці.

Під час прийому, на якому господарі надали гостям кілька кімнат, слід було запитати, в якій з них дозволено палити. Господарі, навпаки, можуть заздалегідь задати питання, виставивши попільнички в одній з кімнат.

Також варто пам’ятати, що не можна входити в чийсь будинок з цигаркою в роті.

Якщо навколо відсутні попільнички, приходять в голову різні ідеї позбавлення від попелу, недопалка і погашених сірників. Ви ніколи не повинні кидати їх у горщики, вази або підставки. Також немислимо робити це на підлозі в чиємусь будинку або навіть на галявині в саду. В крайньому випадку, ви можете використовувати свою власну сірникову коробку в якості попільнички. З іншого боку, пильні господарі повинні полегшити це питання гостям.

Сто років тому недопалки, викинуті на вулицю, особливо не хвилювали. Навпаки, сьогоднішні стандарти роблять це поганою поведінкою. Недопалок повинен потрапити або в попільничку, сміттєву корзину (після ретельного гасіння), або повинен бути взятий з собою.

КУРІННЯ НА ВУЛИЦІ

Чоловік не повинен курити під час прогулянки з жінкою, і вже тим більше йому не дозволялося це робити, йдучи з нею під руку. Ввічливість наказувала виймати сигарету з рота під час привітання, і категорично заборонялося розмовляти з сигаретою в роті.

Навпаки, жінкам взагалі радили не палити на вулиці та в інших громадських місцях. Чому? На це питання є відповідь у книзі з етикету:

“Дами не повинні палити на вулиці, а також в громадських місцях, бо це надає їм надзвичайно зухвалий вигляд.”

ПІДІБ’ЄМО ПІДСУМКИ

Перелічені вище правила, ймовірно, не охоплюють усі можливі ситуації, але що для нас значить розуміння?! Оскільки курець, як правило, є стороною, яка більше впливає на навколишнє середовище, це його турбота про комфорт інших. З іншого боку, некурящі повинні поважати місця, призначені для куріння.

Важливо, щоб у нас були чітко прописані правила, щоб не було сумнівів, як поводитись у даній ситуації або коли критикувати чужі манери. Адже курити можна, не псуючи іншим життя.